Příklady: Obsah

Formátování textu a buněk

Sekretářka společnosti „Naše zahrada“ potřebuje naformátovat data v již připravených tabulkách.

Zadání:

Otevřete soubor Formaty.ods.

  1. Na listu Leden naformátujte nadpis v buňce A2 tímto způsobem: velikost písma 14, tučné.

  2. Barvu slova leden v nadpise (buňka A2) změňte na červenou, velikost nastavte na 20 (formátujte pouze slovo).

  3. Proveďte sloučení buněk A2:O2, zarovnejte výslednou buňku na střed.

  4. Naformátujte text v buňkách A5:B38 a C5:O5 tučně (záhlaví tabulky).

  5. Zarovnejte sloupce B:O na střed.

  6. Nechte v buňkách B38:O38 zalamovat text, text dále zarovnejte svisle na střed.

  7. Změňte orientaci textu v buňce B38 tak, aby byl psán zdola nahoru (90°).

  8. Proveďte ohraničení buněk v tabulce následujícím způsobem:

    1. mezi buňkami oblasti A5:O38 vytvořte mřížku jednoduchou čarou, tuto oblast dále ohraničte čárkovanou čarou,

    2. záhlaví sloupců a řádků tabulky a sloupec a řádek s celkovými součty oddělte od ostatních dat jednoduchou silnou čarou.

  9. Proveďte stínování buněk žlutou, oranžovou a šedou barvou dle obrázku 1.

  10. Naformátujte data listu Únor podle listu Leden. Použijte kopírování formátu.

  11. Vymažte formáty v definované oblasti buněk „Nadpis“.

  12. Sešit uložte a uzavřete.


Obrázek 1: Ukázka požadovaného stínování buněk



Řešení:

Otevřete soubor dle zadání například dvojitým kliknutím na něj v Průzkumníkovi nebo zkratkou Ctrl+O v programu LibreOffice Calc.

  1. Zobrazit list dle zadání, označit buňku, na liště Formátování nastavit velikost písma a ikona tučné.

  2. Pokud potřebujeme formátovat pouze vybranou část buňky, je nutné dvakrát kliknout do buňky (nebo označit buňku, klávesa F2), vybrat slovo dle zadání (buď přímo v buňce nebo na liště vzorců), poté na liště Formátování nastavit velikost písma a barvu písma, klávesa Enter pro uložení změn do buňky. Pozn. Pokud se údaje nevejdou do buňky, a sousední buňky jsou prázdné, automaticky přetékají – zobrazí se přes buňky sousední (pokud není nastaveno jinak). To je také tento případ, text se nachází v buňce A2. Je-li to nutné, dvakrát klikěte na rozhraní záhlaví řádků (čára mezi názvy řádků 2 a 3), abyste zvětšili výšku řádku.

  3. Označit oblast buněk dle zadání, na liště Formátování stisknout ikonu Sloučit buňky a zarovnat na střed. Slučování buněk se často používá u nadpisů nebo v záhlaví tabulek.

  4. Označit oblast buněk (můžeme použít klávesu Ctrl pro výběr nesouvislých oblastí): vybrat C5, stisknout Shift a vybrat O5, poté stisknout a držet Ctrl a myší vybrat tažením oblast A5:B38, poté stisknout na liště Formtátování ikonu tučné.

  5. Označit sloupce dle zadání (kliknout na záhlaví prvního sloupce – písmeno B, táhnutím myši vybrat ostatní sloupce) a pak na liště Formtátování stisknout ikonu Zarovnat vodorovně na střed (nebo lze stisknout zkratku Ctrl+E).

  6. Označit oblast buněk dle zadání, kliknout pravým tlačítkem myši na některou z vybraných buněk a v kontextovém menu zvolit Formát buněk..., na kartě Zarovnání nastavte Svislý a v části Vlastnosti zatrhněte volbu Automaticky zalomit text (případně můžete zatrhnout také volbu Dělení slov aktivní). Je-li to nutné, dvakrát klikěte na rozhraní záhlaví řádků (čára mezi názvy řádků 38 a 39), abyste zvětšili výšku řádku.

  7. Vybrat buňku, kliknout na ni pravým tlačítkem a v kontextovém menu zvolit Formát buněk..., na kartě Zarovnání nastavte počet stupňů na 90.

  8. Označit oblast buněk dle zadání. Způsob si může uživatel zvolit sám, nebo se může inspirovat následujícím řešením::

    1. Vybrat buňky A5:O38, kliknout pravým tlačítkem myši na některou z vybraných buněk a v kontextovém menu zvolit Formát buněk..., na kartě Ohraničení zkontrolovat vybranou jednoduchou Čáru a pak kliknout na ikonu Vnější ohraničení a všechny vnitřní linky v Uspořádání čar / Výchozí a potvrdíme OK. Poté znova kliknout pravým tlačítkem myši na některou z vybraných buněk a v kontextovém menu zvolit Formát buněk..., na kartě Ohraničení vybrat čárkovanou Čáru a pak kliknout na ikonu Vnější ohraničení bez změny vnitřních linek a potvrdíme OK.

    2. Označte oblast buněk A5:O5, kliknout pravým tlačítkem myši na některou z vybraných buněk a v kontextovém menu zvolit Formát buněk..., na kartě Ohraničení zkontrolovat vybranou jednoduchou Čáru a nastavit její šířku na 1,05pt a v náhledu Definované uživatelem kliknout na spodní čáru myší, stisknout OK. Obdobně postupovat také u dalších oblastí A5:B38, kdy se tlustou čarou definují prostřední a pravá krajní svislá čára. U oblasti A38:O38 bude tlustou čárou uživatelsky definována horní čára.

  9. Vždy označit buňky dle nákresu, na liště Formátování vybrat příslušnou barvu pozadí buňky.

  10. Označit buňky A2:O38 na listu Leden, na liště Standardní kliknout na Štěteček formátu, přepnout se na list Únor a kliknout myší (ukazatel myši má nyní tvar kbelíku s vylévající se barvou) do buňky A2.

  11. Vybrat oblast buněk Nadpis, kliknout pravým tlačítkem na vybranou oblast a z kontextového menu zvolit položlu Vymazat přímé formátování.

  12. Soubor uložte (Ctrl+S) a zavřete (Ctrl+W).