Příklady: Obsah

Vkládání dat

Sekretářka společnosti „Naše zahrada“ potřebuje vytvořit sešit, v němž bude sledovat počty zákazníků společnosti, kteří si něco zakoupili ve čtvrthodinovém intervalu v průběhu týdne. Sešit bude obsahovat také list se záznamy prodaných položek v jednotlivých dnech.

Zadání:

Otevřete soubor PorizovaniDat.ods.

  1. Na listu List2 doplňte do seznamu další položku. Do buňky C8 vepište text Bambusové kůly (30 kusů). Využijte automatické vyplnění opakujících se položek ve sloupci.

  2. Do buňky C8 vepište za Bambusové kůly (30 kusů) text Ø 1cm.

  3. Do buňky C9 doplňte položku Síťovina proti ptákům, použijte výběr ze seznamu.

  4. Nastavte Calc tak, aby po stisku klávesy Enter kurzor přešel na buňku vpravo.

  5. Listu1 vytvořte tabulku pro sledování prodejů (viz obrázek) dle následujícího postupu:



    1. Do buňky C5 vepište text Čas a do buňky B6 vepište text Den.

    2. Buňky C5:AL5 vyplňte stejnou hodnotou jako je v buňce C5 - textem Čas.

    3. Buňky A7:A37 vyplňte řadou, ve které budou čísla 1 – 31.

    4. Buňky C6:AL6 vyplňte hodnotami řady, konkrétně časovými údaji od 8:00 do 16:45 (v 15min intervalech).

    5. Buňky B7:B37 vyplňte řadou, ve které budou opakující se dny v týdnu (pondělí -neděle).

    6. Vyplňte oblast buněk C7:AL37 počátečními hodnotami počtu zákazníků - nulami. Údaj vložte do buněk najednou, použijte zmnožený vstup.

  6. Sešit uložte a uzavřete.

Řešení:

Otevřete soubor dle zadání například dvojitým kliknutím na něj v Průzkumníkovi nebo zkratkou Ctrl+O v programu LibreOffice Calc.

  1. Přepněte se na požadovaný List2 a vyberte buňku C8. Začněte psát první písmena ze slova "Bambusové" a automaticky by se mělo nabídnout doplnění textu, který se v daném sloupci již nachází, pak stačí zmáčknout například klávesu Enter a doplněný text se vloží celý.

  2. Opět vyberte buňku C8 a stiskněte klávesu F2, čímž vám bude umožněno editovat již zadaný text a kurzor bude umístěn na jeho konci. Vložte mezeru za poslední znak a poté vložte znak průměru pomocí menu Vložit / Speciální symbol... a v dialogovém okně nastavte Písmo na Symbol a mezi znaky najděte požadovaný znak průměru. Znak označte myší a stiskněte tlačítko OK. Nakonec dopište text 1cm.

  3. Klikněte pravým tlačítkem myši na buňku C9 a z kontextového menu zvolte položku Seznam výběru... Z rozbaleného menu pak vyberte požadovaný text.

  4. Vyberte menu Nástroje / Možnosti... , v dialogovém okně zvolte LibreOffice Calc / Obecné a v části Nastavení vstupu dat zatrhněte Stisk klávesy Enter přesune výběr na položku Doprava.

  5. Přejít na List1 (kliknout na kartu listu), vytvořit tabulku dle následujících instrukcí (pokyny jsou zvoleny tak, abyste si mohli vyzkoušet různé techniky pro vkládání dat):

    1. Označit buňku C5, vepsat text dle zadání, klávesa Enter, druhý údaj vložit obdobným způsobem do B6.

    2. Označit oblast buněk dle zadání, včetně počáteční buňky C5 (dle této buňky budou vyplněny ostatní buňky výběru), menu Úpravy / Vyplnit / Vpravo. Pozn. Stejný obsah lze vložit do oblasti buněk také kopírováním.

    3. Označit oblast buněk A7:A37 a vybrat menu Úpravy / Vyplnit / Posloupnosti... V dialogovém okně nastavte Směr=Dolů, Typ=Lineární a Počáteční a konocovou hodnotu na 1 a 31. Přírůstek zůstane 1. Stiskněte OK. Řadu lze vložit také tak, že se vepíše hodnota do první buňky (A7 = 1), pak se myš umístí nad pravý dolní roh této buňky a po změně kurzoru na křížek se stiskne levé tlačítko myši a táhneme směrem dolů (vedle ukazatele myši se bude zobrazovat aktuální hodnota vkládaná do buňky).

    4. Umístěte kurzor do buňky C6 a vepište text 8:00. Pokud formát času nevypadá jako na obrázku v zadání, pak klikněte pravým tlačítkem myši na buňku C6 a z kontextového menu vyberte položku Formát buněk... V dialogovém okně na záložce Čísla zvolte kategorii Čas a Formát zvolte takový, aby jeho formátovací kód byl H:MM. Stiskněte OK a buňku C6 zkopírujte do schránky Ctrl+C, vyberte buňku D6 a vložte Ctrl+V. V buňce D6 poté upravte hodnotu na 8:15. Nyní myší vyberte oblast C6:D6, pak ji umístěte nad pravý dolní roh označené oblasti a po změně kurzoru na křížek se stisknutým levým tlačítkem myši táhněte směrem doprava (vedle ukazatele myši se bude zobrazovat aktuální hodnota vkládaná do buňky). Rozdíl hodnot mezi vybranými dvěma buňkami bude krok, o který se každá další hodnota změní.

    5. Pro vepsání názvů dní použijeme vlastní seznam, který je již v Calcu nadefinován. Do buňky B7 vepsat pondělí. Uchopit myší pravý dolní roh výběru (buňku B7), roztáhnout obsah až do buňky B26. Do buněk budou vloženy názvy všech dní v týdnu. Vlastní seznamy se používají pro vkládání např. názvů měsíců, názvů dní nebo jiných údajů a také pro řazení dat v seznamech (tabulkách).

    6. Vložit do buňky C7 hodnotu 0, zkopírovat zkratkou Ctrl+C, označit celou oblast C7:AL37 a vložit ze schránky Ctrl+V.

  6. Soubor uložte a zavřete.